czwartek, 28 lutego 2013

Różyczka - choroba zakaźna

Różyczka-choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez wirus różyczkiZapadalność na tę chorobę jest bardzo duża. Często przebiega ona bezobjawowo.


Zakażenie-dochodzi do niego drogą kropelkową. Okres wylęgania wynosi od 2–3 tygodni, a 7 dni przed wystąpieniem wysypki zaczyna się okres zaraźliwości, który kończy się 3-5 dni po wystąpieniu wysypki. Przebycie choroby powoduje trwałą odporność.


Objawy-występuje gorączka, a z czasem małe plamki zlewają się w jedną, dając wrażenie czerwonej skóry, również pojawić się może bladoróżowa wysypka, która występuje po krótkim okresie objawów nieżytowych, wiele osób w czasie przeziębienia jest szczególnie narażonych na zarażenie się różyczką. Różyczce nieodłącznie towarzyszy również powiększenie węzłów chłonnych i ból przy ich dotykaniu, mogą również wystąpić bolące rany w jamie ustnej.
Wysypka na twarzy i tułowiu podobna jest bardzo do odrowej, jednak same objawy są mniejsze i stan chorego jest lepszy. W ciągu 2–3 dni wysypka znika i nie pozostawia żadnych śladów, a zarazem u niektórych osób bardzo swędzi.

źródło:http://pl.wikipedia.org/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz